Dr. Puskás András
+36 20 460 1512

Dr. Kelecsényi Aida

+36 20 386 4421

FAMÍLIA FOGÁSZAT

A BÁTOR ÉS ELÉGEDETT MOSOLYÉRT

a13b0v3 rendelo_aida rendelo_andras

Fogínysorvadással manapság már nem csak az idősebb korosztályban, hanem fiatalabb pácienseknél is egyre gyakrabban találkozunk. Enyhébb esetben a páciens még nem is tud a problémáról, csak az állapotfelmérés során készített panorámafelvétel mutatja, hogy a fogágy már nem tartja megfelelően a fogakat. Súlyosabb esetben egyes fogak, vagy fogcsoportok már érezhetően mozgathatóvá is válnak.

Fogínysorvadás lehetséges tünetei:

  • Hosszabb ideje fennálló fogínyvérzés egyes fogak, vagy fogcsoportok körül
  • Fogíny kóros visszahúzódása, fognyak megjelenése
  • Sok fogkő a fogak körül
  • Tünetmentes, csak a röntgenfelvétel igazolja

Fogínysorvadás okai:

  • Szerzett okok – amennyiben a fogkövek, egyéb irritáló tényezők eltávolítása nem történik meg, hosszú távon a folyamatos ínygyulladás a mélyben a csont pusztulását vonja maga után
  • Veleszületett okok – olyan immunológiai hátterű betegség, melynek következtében a fogágy természetes védőmechanizmusa csökken, képtelen ellenállni bizonyos gyulladást okozó baktériumoknak
  • Gyógyszer mellékhatás – egyes szívgyógyszerek (pl. Ca-csatorna blokkolók) a fogíny területén csökkentik a fogágy védekező mechanizmusát

A fogínysorvadás kezelésének lehetőségei – maximális szájhigiénia:

  • Fogkövek eltávolítása ultrahangos depurálással – minimum félévenkénti rendszerességgel
  • Otthoni fogápolás fejlesztése – speciális fogköz tisztító eszközök alkalmazása
  • A már meglevő fogíny tasakok kitisztítása kézi kürettálás segítségével (ebben során a mélyebb rétegekből eltávolítjuk a felrakódásokat, gyulladásos szöveteket)
  • Mély ínytasak kezelése lézerrel – a kórokozókat elpusztítja, a csontszövetet stimulálja
  • Mozgó fogak sínezése speciális sínezési eljárásokkal

Fogínysorvadás kezelése – csak tökéletes szájhigiéné esetén lehetséges

Fogínygyulladás Előfordulhat, hogy a páciens fogazati állapotának kiértékelése során a panoráma röntgen alapján, vagy akár már szemmel láthatóan előrehaladott fogágypusztulás mutatható ki. Sokszor a betegek röntgen nélkül is érzik, nagy a gond, a fogíny visszasorvadt, a fogak mozgathatóvá váltak.
A kezelési terv készítésekor az első lépés, hogy minden olyan tényezőt, mely a fogínyben, illetve a fogágyban gyulladást tarthat fent, el kell távolítani. Ez nem csak íny alatt rejtőző fogköveket jelentheti, hanem az elálló tömésszéleket, vagy elálló koronaszéleket, azaz minden olyan dolgot, amely az eredeti fogkontúrtól eltérő így az ínyt irritálja, ezáltal gyulladásban tartja.
Első alkalommal természetesen alapos ultrahangos fogkőeltávolítást kell végezni. A kezelés során a fogkövek eltávolítása mellett feltérképezhető, hogy a régi tömések, koronák közül melyeket szükséges átalakítani, lecserélni.
Következő alkalmakkal eltávolításra kerülhetnek a gyulladást fenntartó tömések fogpótlások, az így felszabadult fogágyat, tasakokat pedig ismét kezelésbe lehet venni az ultrahangos depurátorral, polírozókkal. Az íny teljes gyógyulásáig nem ajánlott a végleges fogpótlást elkészíteni, hiszen a gyógyuló íny még változtatja formáját. A teljes ínygyógyulás sokszor hetekig, akár hónapokig is eltarthat, erre az időre ideiglenes fogpótlás viselését javasoljuk.
A teljes fogkőeltávolítás után szükség lehet az úgynevezett ínytasakok, vagy súlyosabb esetben a csonttasakok kitakarítására is. Ez történhet hagyományosabb módon kézi kürett segítségével. Az eljárás során a csontpusztulás következményeként a fog körül kialakult „tasak” kitisztítását, a felhalmozódott mély fogkő, gyulladásos szövet eltávolítását jelenti speciális, erre kialakított kézi műszerekkel - a felhalmozódott granulációs szövet függvényében akár több alkalommal.

A legújabb gyógymód a fogínysorvadás kezelésére a lézer, mely az előzetesen kitisztított tasak esetén lehetséges. A megtisztított fog körüli lágyszövetek kezelése történik lézerrel, melynek következtében a legalsóbb rétegekben felhalmozódott gyulladásos szövetek is eltávolíthatók, illetve csontregeneráció indítható el.
A fenti kezelésekkel a fogágypusztulás nagyon gyakran megállítható, de súlyosabb immunológiai hátterű esetekben is lassítható. Fontos tudni, hogy ezek a kezelések nem egyszeri alkalomra szólnak, rendszeresen, minimum féléves időközönként legalább az ultrahangos fogkőeltávolítás megismétlendő.

Érdemes megtanulni, hogy a fogkefe mellett milyen egyéb szájápolási termékek léteznek, melyekkel a folyamat szintén karban tartható. Az érdeklődő pácienseket szájápolási tanácsadás során megtanítjuk a különböző eszközök használatára és elmagyarázzuk jelentőségüket is.

 
high school diploma